Rabbit

Rabbit jest nowością w polskich konkurencjach strzelań myśliwskich, gdzie trwalszy od standardowych rzutek zostaje wyrzucony pionowo nad ziemią za pomocą katapulty. Ze względu na nierówny teren rzutek odbija się imitując uciekającego zająca.

Konkurencja Rabbit (Rollhase)

Rabbit

Do jego rzucania potrzebna jest specjalistyczna maszyna rzucająca. Rzutek szczególnie na nierównościach jest bardzo trudny do trafienia. Na początku rozbiegu przeważnie ułożone jest gumowe podłoże, ale szybkość rzutka i jego często nieprzewidywalne podskoki wymagają od strzelca nadzwyczajnego refleksu i umiejętności. Dublet do rzuconych dwóch takich rzutków to surowy sprawdzian umiejętności strzelca.

Image

Auto - Rabbit - rzutek o podobnym zastosowaniu który można jednocześnie wykorzystać ze względu na jego podobne wymiary do rzucania go w powietrze ze standardowej maszyny rzucającej.Często rzutek jest rzucany w dół pod ostrym kątem co imituje ostro schodzące do lądowania na wodzie kaczki. Toczący się po ziemi rabbit imitujący pomykającego szaraka to nie jadący po ściśle określonym torze i z jednakową prędkością nasz "zając w przebiegu". Jeden drobny podskok toczącego się szybko rzutka i pudło murowane. Kto dowodzi wysokiego poziomu umiejętności w tej dyscyplinie, nie może nastąpić również w polowaniu królika z pustymi rękami. Ale nawet dla strzelców, ta dyscyplina jest dobre ćwiczenie i przyjemna odmiana.

Prawidła odnoszące się do strzelania do rzutków w konkurencji Rabbit:
1. Po ukazaniu się rzutka (rzutków), strzelec składa się i oddaje jeden lub dwa strzały.
2. Po oddaniu strzałów należy, nie odwracając się, broń otworzyć, rozładować i z otwartymi komorami nabojowymi wrócić na stanowisko wyczekiwania.
3. Strzelcy całej grupy ustawiają się w rzędzie (gęsiego), zgodnie z ustaloną kolejnością, za odpowiednim stanowiskiem strzeleckim, skąd pojedynczo podchodzą na to stanowisko.
4. Strzelec, na którego przypada kolejność strzelania, zajmuje stanowisko strzeleckie, ładuje broń, przyjmuje postawę gotowości, a prowadzący podaje kolejno rzutki w czasie do 3 sekund
5. Strzelec składa się i oddaje jeden lub dwa strzały dopiero po ukazaniu się rzutka.
6. Po oddaniu strzałów należy otworzyć broń, całkowicie ją rozładować i z otwartymi komorami nabojowymi, po okazaniu jej sędziemu, opuścić stanowisko strzeleckie.